۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۵

دوره کارگاهی سرمایه گذاری در بازارهای بین الملل ( سرمایه گذاری در بازار CFD )

  در شرایط پر تلاطم و پیچیده اقتصاد ایران در دوره کنونی، سرمایه گذاری های بین المللی و کسب درآمدهای ارزی یکی از استراتژی های موفقیت در کسب و کارهای شرکتی و حقیقی است. با توجه به اینکه مدت زیادی است بازارهای جهانی به روی سرمایه گذاران ایرانی بسته است، طبعا روش ها و مسیرهای سرمایه گذاری در بازارهای جهانی کشف نشده است و کماکان برای سرمایه گذاران ایرانی ناشناخته مانده است هدف این دوره آشنا کردن سرمایه گذاران ایرانی، اعم از حقیقی و یا حقوقی، با قواعد و اصول بازارهای جهانی و روش های سرمایه گذاری در برخی از این بازارها است. موضوعاتی که در این دوره مورد بحث قرار می گیرند به شرح زیر است: معرفی بازارهای پایه اقتصاد مالی بین المللی بررسی ارتباطات بین بازاری در اقتصاد مالی بین المللی تحلیل متغیرهای کلان اقتصادی کشورها در بازار CFD بررسی تاثیر اخبار اقتصادی بر متغیرها و معاملات در بازار CFD نحوه کار با پلت فرم های معاملاتی آشنایی با خط روند و الگوهای قیمتی و زمانی آشنایی با سطوح مقاومتی و حمایتی و تعیین نقاط ورود و خروج به بازار آشنایی با مفهوم نوسانات در ابزارهای معاملاتی در بازار CFD آشنایی با اندیکاتورهای تکنیکال و ابزارهای معاملاتی در بازار CFD آشنایی با نقش توسعه فردی و خودشناسی در موفقیت در بازارهای CFD روش های تعیین استراتژی های معاملاتی بلند مدت در بازارهای CFD پیاده سازی الگوهای معاملاتی بر اساس الگوی ریسک و بازده فردی معرفی سیستم معامله گری اتوماتیک در بازار CFD استفاده از سیستم هجینگ در معاملات مدرسین: دکتر مرتضی ایمانی راد دکتر سیامک قاسمی دکتر حسین شیبانی تاریخ برگزاری: ۴/۱۰/۹۷- ۱۱/۱۰/۹۷- ۱۸/۱۰/۹۷- ۲۵/۱۰/۹۷- ۲/۱۱/۹۷- ۹/۱۱/۹۷- ۱۶/۱۱/۹۷- ۲۳/۱۱/۹۷- ۳۰/۱۱/۹۷ ساعت برگزاری: ۱۶ الی ۲۰  
۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۱

تقابل غول ها

در گفتگو با شماره ۲۹۲ مجله تجارت فردا     تحریم‌های آمریکا علیه ایران در موعد ۱۳ آبان به ‌زودی فرا می‌رسد. دولت می‌گوید آمریکا حربه جدیدی را در چنته نداشته و هرچه بوده رو کرده است. واقعاً از این تاریخ به بعد اقتصاد کشور چه تغییراتی را شاهد خواهد بود؟ ما هنوز نمی‌دانیم که ترامپ چه اقداماتی را می‌خواهد انجام دهد. ممکن است با یکسری اقدامات قوی بخواهد ایران را سر میز مذاکره بیاورد. بنابراین نمی‌توان به این راحتی این مطلب را مطرح کرد که آمریکا چیزی در چنته ندارد. ضمناً هنوز حمل‌ونقل به طور کامل وارد حوزه تحریم‌ها نشده است، هنوز شبکه بانکی کشور مورد تحریم قرار نگرفته است، هنوز تبادلات غیردلاری وارد تحریم‌های مالی آمریکا نشده است بنابراین به طور کامل مبادلات بانکی کشور وارد تحریم نشده است، هنوز بانک مرکزی تحریم نیست و هنوز تاریخ اتمام قراردادهای نفتی حتی تا ماه نوامبر کامل نشده است بنابراین ممکن است تنگناهای نفتی از ماه دسامبر بیشتر شود. وقتی همه این مولفه‌ها را با هم در نظر بگیریم به این نتیجه می‌رسیم که تحریم‌ها در همه ابعاد تحقق نیافته و در قیمت دلار و نرخ تورم خودش را نشان نداده است (هنوز price  نشده است). بنابراین در نیمه دوم آبان و مابقی ماه‌های سال ۹۷ باید منتظر اتفاقات باشیم که هنوز محقق نشده است. به نظرم باز هم داریم وقایع را کوچک می‌کنیم و در نتیجه تمهیدات لازم را برای رویارویی با تحولات پیش‌رو نمی‌اندیشیم. ما حتی برای احتیاط لازم است شرایط را سخت‌تر از آنچه فکر می‌کنیم پیش می‌آید نشان دهیم تا میزان آمادگی شرکت‌ها، دولت و مردم بیشتر شود. در هر حال به نظرم می‌رسد که شرایط زیر در نیمه دوم آبان ماه و چهار ماه باقی‌مانده سال ۹۷ به وجود خواهد آمد، هر چند که نگاه دولت را هم به عنوان یک احتمال در آینده باید در نظر گرفت، ولی من احتمال آن را خیلی کم می‌دانم.
۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰

گزارش تصویری از سمینار«بررسی چالش ها و فرصت های بازار مسکن»

این سمینار در روز ۲۶ مهرماه امسال برگزار گردید. در ادامه گزارش تصویری این سمینار را مشاهده می فرمایید.
۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۰

چرا دلار ارزان نشد؟

دیروز پس از تصویب الحاق ایران به کنوانسیون CFT در مجلس و تصویب چهارمین کنوانسیون لازم برای خروج ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی FATF، تصور عمومی بر این بود که قیمت دلار در بازار غیررسمی ایران در ادامه کاهش های هفته اخیر باز هم کاهش خواهد یافت اما پس از کاهشی مقطعی در روز گذشته دلار امروز دوباره وارد کانال ۱۳ هزار تومان و حتی در برخی ساعات ۱۴ هزار تومان شد و انتظار کاهش شکل گرفته در جامعه محقق نشد. به نظرمی رسد موارد زیر از مهمترین دلایل کاهش قیمت دلار در شرایط کنونی است : تقاضای سفته بازی در بازار ارز همچنان بالاست. کاهش شدید هفته گذشته درست است که سبب خروج برخی سرمایه های خرد از بازار شد، اما برخی سرمایه های خرد که از افزایش قبل جامانده بودند با فرض احتمال افزایش قیمت در آینده، تازه وارد بازار شدند . این نکته بسیار مهم است که سفته بازی تنها با ثبات نسبی قیمت ارز در یک محدوده قیمتی در یک بازه زمانی چند ماهه در بازار ارز کمرنگ می شود و نه شوک های کاهشی شدید در بازار، که این شوک ها تنها سبب خروج برخی از بازار و ورود تازه واردین می شود. تصویب FATF بیشتر سبب شکل نگرفتن یک موج افزایشی شدید در بازار ارز شد تا سبب شکل گیری موج کاهشی شود . واضح است که حباب سیاسی و نگرانی شکل گرفته در بازار ارز در طی ماههای قبل نه به دلیل FATF که به دلیل تحریم های اقتصادی همه جانبه بر ایران شکل گرفته بود. لذا تا دلیل اصلی حباب سیاسی ارز پر قدرت حضور دارد و روز به روز به اعمال مرحله اصلى آن نزدیک می شویم، تصویب FATF بیشتر از آنکه مولد یک موج کاهش باشد می تواند عاملی برای جلوگیری از یک رشد سریع باشد. نشانه های زیادی از دخالت بانک مرکزی در بازار ارز ایران در هفته گذشته وجود دارد.
۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰

آینده دلار و طلا

این مصاحبه در مجله بانکداری آینده – شماره ۳۴ به چاپ رسیده است.   با توجه به نشانه‌های موجود، جنگ اقتصادی را تا چه حد شروع شده می‌دانید و تصور می‌کنید طی ۷ ماه آتی دامنه این جنگ با چه شیبی و تا کجا اوج خواهد گرفت؟ اثرات این جنگ بر چهره اجتماعی ، رشد اقتصادی، قیمت ارز و طلا چه خواهد بود؟  با توجه به نشانه‌ها به نظر می‌رسد جنگ اقتصادی خیلی زود به جنگ نظامی بدل خواهد شد. رجز خوانی‌های ایران اجماع جهانی علیه کشور را در پی داشته است.  نظر شما در این زمینه چیست؟ اگر فرض را بر وقوع جنگ بگذاریم چه هزینه‌ها و پیامدهایی خواهیم پرداخت؟ من به وقوع جنگ اقتصادی اعتقادی ندارم و کشیده شدن دامنه –به زعم شما -جنگ اقتصادی به جنگ نظامی را نادرست می‌دانم. ولی اگر منظورتان از جنگ اقتصادی همان تحریم ها است ، که به آن تحریم می گوییم. یک مقداری با بیان جنگ اقتصادی داریم مسیر را از داخل به بیرون می بریم و بعد از آن با طرح جنگ نظامی در صدد انسجام در داخل هستیم. به نظرم تحولات فعلی و آتی به این تندی نیست و نخواهد بود. یعنی شما حتی یک درصد هم احتمال درگیری نظامی نمی‌دهید؟مسئله دیگر آنکه اگر جنگ اقتصادی رخ نداده است شرایط فعلی را چگونه تفسیر می کنید؟ بحث یک یا دو درصد نیست. این احتمال تا حدی کم است که به عنوان یک سناریو به آن توجه نمی‌کنم. سناریویی که وقوع آن محتمل به نظر می‌رسد این است که دولت در این مرحله وارد گفتگو نمی‌شود. به دنبال عدم مذاکره تحریم‌های مرحله اول شروع می‌شود. دولت با اقدامات کنترلی سعی می‌کند مسائل اقتصادی را حل کند. راه حل چندان موثر نبوده و به تدریج مشکلات اقتصادی بیشتر می‌شود. درنتیجه مذاکرات با کشور ثالث برای رفع تحریم‌ها آغاز می‌شود. این روند بسیار طولانی خواهد شد.